Zadbaj o swoje samopoczucie!

BusinessmanPrzygotowując się do ważnej rozmowy kwalifikacyjnej bez końca zastanawiamy się nad tym, jakie pytania padną ze strony komisji. Dwoimy się i troimy, żeby wypaść wspaniale, a zapominamy o tym, co jest równie ważne podczas takich spotkań.

Solidne przygotowanie pod względem zawodowym jest istotne, tak samo, jak zgromadzenie najważniejszych papierów potwierdzających zdobyte kwalifikacje, ale oprócz tego należy jeszcze dobrze wypaść podczas rozmowy. Dobrze, czyli jak?

Warto pamiętać o tym, że w rozmowach bardzo zwraca się uwagę na uśmiech, a szczególnie w pierwszych kilku sekundach od wejścia do pomieszczenia patrzymy na to, czy ktoś jest ponury, zły, smutny, zdenerwowany czy uśmiechnięty. Oczywiście nie chodzi o to, aby bez sensu wciąć uśmiechać się bez powodu, a o to, aby pokazać, że jesteśmy na tyle otwarci, że stres podczas rozmowy nie odbiera nam rozumu i spontaniczności. To bardzo ważne, bo przecież tworząc zespół pracowników pracodawca chce mieć pewność, że stworzy grupę złożoną nie tylko z wybitnych specjalistów, ale także z ciekawych osobowości. Ponurakom mówi się zwykle – żegnam.

Wniosek jest następujący – uśmiechać się, szczególnie w pierwszym etapie spotkania, a także żywiołowo reagować na pytania w trakcie całej rozmowy. Można przećwiczyć w domu przebieg spotkania, na przykład z pomocą kolegi czy koleżanki, można także samemu przed lustrem. Koniecznie spróbujmy swoich sił w tym temacie jeszcze przed spotkaniem oficjalnym, aby poznać swoją mimikę i reakcje na trudne pytania. Wystąpienia publiczne czy rozmowy w interesach, a także te w urzędach, to przecież codzienność, dlatego warto nauczyć się właściwych reakcji.

M-S-M