Jak zostać wychowawcą kolonijnym?

Wychowawcą kolonijnym może być osoba, która spełnia przynajmniej jeden z trzech poniższej podanych warunków:

  • Wykonuje zawód nauczyciela,
  • ma skończone 18 lat, średnie wykształcenie i ukończyła kurs wychowawcy kolonijnego,
  • w przypadku kiedy jest harcerzem musi posiadać stopień pod harcmistrza.

Kursy dla kandydatów na wychowawców kolonijnych prowadzone są wyłącznie przez placówki, które posiadają na to zgodę Kuratora Oświaty. Szkolenia takie najczęściej prowadzone są przez szkoły lub biura turystyczne, a także prywatne firmy. Ogłoszenia o naborze na szkolenie możemy znaleźć w lokalnej prasie lub na stronach internetowych. Internet jak wiadomo każdemu jest najbardziej popularnym i powszechnym źródłem, które z łatwością dociera do każdej zainteresowanej osoby. Po ukończeniu kursu egzaminem uczestnik bez przeszkód może starać się o prace wychowawcy kolonijnego.

Głównym zadaniem takiego szkolenia jest przygotowanie uczestnika do niewątpliwie odpowiedzialnej pracy, jaka jest opieka nad dziećmi w czasie wakacji. Każdy kurs powinien być prowadzony zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, a nadzór nad jego przebiegiem prowadzony jest przez Kuratorium Oświaty w danym regionie kraju. Podczas szkolenia uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu kierowania placówką kolonijną zgodnie z przepisami prawa, uczą się opracowywać plany pracy, oraz rozkłady dnia, czyli potocznie nazywany grafik oraz sprawować opiekę nad dziećmi i młodzieżą będącymi uczestnikami letnich kolonii, a także prowadzić dokumentację placówki.

W dobie powszechnej obecności Internetu nie tylko można znaleźć w nim ogłoszenie o naborze na kurs, ale również być jego uczestnikiem bez konieczności wychodzenia z własnego domu. Organizatorzy posiadają wszystkie konieczne pozwolenia i certyfikaty, które są akceptowane w naszym kraju. Zaletą szkoleń on-line jest elastyczność doboru terminów, co jest korzystne dla osób uczących się oraz pracujących. W cenę kursu są również wliczone niezbędne materiały, filmy instruktażowe i pomoce szkoleniowe.

Teraz już wiesz, jak zostać wychowawcą kolonijnym – jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, kliknij w link i czytaj dalsze porady.

KH