Ceny wycieczek wzrosły

Klienci biur podróży informują na forach internetowych, że ceny wycieczek znacznie wzrosły. Możemy mieć do czynienia ze skutkami ubiegłorocznej fali bankructw firm turystycznych.


Przypomnijmy: nagłe bankructwa biur podróży obnażyły fakt, że ceny wycieczek przez wiele lat były drastycznie zamierzane. Zysk biura na sprzedaży wycieczki za kilka tysięcy złotych niekiedy sięgał zaledwie kilku złotych. Firmy tak bardzo skupiały się na sprzedaży jak największej liczby wycieczek po niskiej cenie, że nie zapewniły sobie gwarancji pieniężnych na wypadek kłopotów.

Kiedy problemy wreszcie się przytrafiły, biura nie miały z czego pokryć kosztów sprowadzenia turystów do domu. Kolejne biura zaczęły bankrutować – do dziś wiele osób, które albo zakończyły wczasy przedwcześnie, albo w ogóle nie miały okazji wyjechać, walczy o odzyskanie pieniędzy. Najbardziej bulwersujące sytuacje dotyczyły przypadków, w których biura nadal sprzedawały wycieczki na kilka dni, a nawet godzin przed ogłoszeniem bankructwa – wiedząc, że praktycznie okradają swoich klientów.

Jeszcze nie zbadano zjawiska wzrostu cen, ale jeśli takowe rzeczywiście ma miejsce (co sugerują coraz częstsze wpisy online), to jest to efekt zabezpieczania się agencji turystycznych przed bankructwem. Z perspektywy klienta jest to zjawisko pożądane, bo choć płaci więcej, zyskuje on pewność, że wycieczka się odbędzie – oraz że będzie zabezpieczona na wypadek problemów.

Jeżeli wzrost cen ci nie odpowiada, zawsze możesz organizować wyprawy na własną rękę. Bilety na autokary, pociągi czy samoloty są dostępne w cenach zbliżonych do ubiegłorocznych – jako że przewoźnicy są solidni i posiadają zabezpieczenia, nie ryzykujesz niczego w tym względzie. Noclegi można rezerwować online, porównując dziesiątki tysięcy hoteli z całego kraju.

Pod wieloma względami organizacja na własną rękę jest łatwiejsza niż wyjazdy z biurami podróży – a na pewno jest to tańsze rozwiązanie – lecz wiąże się z koniecznością dokładnego planowania, a zatem ma swoje wady. Warto jednak pamiętać, że podróże są obecnie tańsze i bardziej przystępne niż kiedykolwiek w historii, zaś wyjazd na tanie wczasy jest w zasięgu większości Polaków – pod warunkiem, że odpowiednio się do niego przygotują.

 

MP