Blaski i cienie powszechnych zawodów w Polsce

Młodzi ludzie wybierając zawód dla siebie często mają przed oczami tylko kwestie finansowe z nim związane – wielu wręcz twierdzi, że duże pieniądze osłodzą im trudy wykonywania ciężkiej pracy zawodowej. Czy tak faktycznie jest?

Rzeczywistość nie zawsze wygląda tak różowo, jakbyśmy tego chcieli, dlatego w poniższym artykule skupimy się w większości na wadach poszczególnych zawodów.

Kosmetyczka
Osoba, która myśli o pracy na stanowisku kosmetyczki musi zdawać sobie sprawę z tego, że będzie „grzebać” przy twarzy, a zmiany skórne czasami niezbyt zadbanych ludzi są dość nieestetyczne, co początkowo może wywoływać nawet odruch wymiotny.  Wyciskanie pryszczy, regulacja brwi, wyrywanie wąsika u pań, depilacja woskiem lub laserem różnych partii ciała to również zadania dla kosmetyczek. Jak widać praca na tym stanowisku to nie tylko pięknie pachnące maseczki na twarz i ciało i nie tylko kolorowe kosmetyki czy lakiery do paznokci.

Kierowca tira
W tej pracy zarabia się sporo, ale czy są to aż tak duże pieniądze, aby wynagrodzić sobie życie w ciągłym ruchu? Kierowca na trasach nie ma lekkiego życia, przede wszystkim boryka się z brakiem punktów higienicznych czy to, aby skorzystać z toalety czy też po to, aby wziąć prysznic. Każdy kto myśli o pracy w tym zawodzie musi się liczyć z tym, że jego dzień pracy będą wyznaczały autostrady, a nie jego własne potrzeby. Kolejny problem to żywność, a dokładnie dania obiadowe – kierowca musi szukać takich miejsc, aby oferowane potrawy chociaż trochę przypominały te domowe, zarówno w zakresie smaku, świeżości, jak i jakości. Problemy żołądkowe to najgorsze co może się przytrafić kierowcom na trasie. Na sam koniec warto również dodać szczegół o noclegach – spanie w samochodzie nie należy do najwygodniejszych, a nie wszyscy kierowcy korzystają z zajazdów.

Lekarz
Myśląc o lekarzach mamy przed oczami zazwyczaj tylko zarobki, które przedstawiciele tej profesji zarabiają. Mało kto już pamięta o tym, że każdy lekarz ma ciągły kontakt z różnego typu zagrożeniami. Pacjenci dzielą się przecież na tych dbających o higienę i na tych, którzy od mydła stronią ile tylko się da. Dalej są i tacy, którzy w kulturalny sposób chcą uzyskać poradę, a są też pacjenci agresywni, często też pijani. Druga sprawa to godziny pracy, a tych jest naprawdę sporo, przez co lekarze są zwykle bardzo przemęczeni – a przecież cała odpowiedzialność za źle postawioną diagnozę spada na nich. Skończyły się czasy, w których pacjenci biernie przyjmowali do wiadomości to co mówi lekarz, teraz każdy, kto czuje się pokrzywdzony szuka sprawiedliwości w sądzie.

Jak widać stres towarzyszy praktycznie każdej grupie zawodowej, dlatego zanim wybierzemy najlepszą opcję na pracę dla siebie sprawdźmy swoje predyspozycje zawodowe i poczytajmy o tym co nas czeka. Jak wiele jest zawodów atrakcyjnych i niedocenianych można przekonać się chociażby przeglądając propozycje szkoleniowe pod tym linkiem.

M-S-M