Administrator – sieci i systemy komputerowe

Administrator jest interesującym i dochodowym zawodem, a najważniejsze, że nie brakuje w nim ofert pracy zwłaszcza w większych miastach.

Obecnie administrator sieci jest specjalistą od budowy, konserwacji oraz obsługi sieci komputerowych opartych na różnorodnych architekturach. Do najistotniejszych jego funkcji należą: kierowanie sieciami w firmie lub innej instytucji, kontrolowanie ruchu w tych sieciach, wymiana jak również naprawa ich składników takich jak na przykład serwery, routery, komputery osobiste itp., a także tworzenie kopii zapasowych systemów oraz danych. Wielokrotnie także administrator zajmuje się tworzeniem sieci lokalnych oraz łączeniem ich z internetem. Do zadań administratora należy także informowanie oraz szkolenie pracowników w sprawach dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

Jakie kierunki studiów pomagają w osiągnięciu wysokiego poziomu? Mogą to być dowolne studia powiązane z informatyką albo telekomunikacją. Najlepiej oczywiście wybierać podczas studiów specjalizacje związane z sieciami. Najczęściej studia takie są dwustopniowe: licencjackie i magisterskie, a studenci już na drugim roku studiów mają możliwość wyboru bloków programowych. Spotkać można administratorów po kierunkach takich jak elektronika, matematyka czy fizyka komputerowa. Jednak najskuteczniejsze jest studiowanie czystej informatyki, choćby dlatego, że zajęcia dla przyszłych administratorów zawierają wiele elementów praktycznych i odbywają się w dobrze wyposażonych pracowniach z nowoczesnym sprzętem.

Administrator, który chce utrzymać się w branży w dzisiejszych czasach, musi nieustannie uzupełniać wiedzę oraz kwalifikacje. Tyczy to się szczególnie zabezpieczeń sieciowych jak również unowocześnień w protokołach przesyłania danych jak także samej struktury sieci.

Jak zostać administratorem sieci i systemów komputerowych?Pomóc nam w ty mogą informacje, które znajdziemy w serwisie www.informatyczne-it.szkolenia24h.pl

grafika: fotolia.pl